Ultrazvukový čistič zubů: Revoluce nebo hazard se zdravím?

Ultrazvukový čistič zubů
28 Kvě 2023

Ultrazvukový čistič zubů: Revoluce nebo hazard se zdravím?

Každý den se mi na sociálních sítích zobrazuje reklama na ultrazvukový čistič zubů pro domácí použití. Na stránkách firmy nalezneme tisíce kladných recenzí a stovky komentářů pod příspěvkem od spokojených zákazníků. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak ultrazvuk vlastně funguje, jaké jsou jeho benefity, případná rizika a hlavně jaký je rozdíl mezi ultrazvukovým přístrojem v zubní ordinaci a ultrazvukovým čističem zubů pro domácí použití.

Jak funguje ultrazvukový přístroj?

Ultrazvuk je zařízení, které využívá vysokofrekvenční kmitavý pohyb špičky koncovky k odstraňování zubního plaku, zubního kamene a nečistot z povrchu zubů. Existují v zásadě tři druhy ultrazvukových přístrojů, přičemž nejvíce používaný je ultrazvuk piezoelektrický. U piezoelektrického ultrazvuku kmitá koncovka lineárně a tímto pohybem je schopna rozrušit povrch zubního kamene, který následně od zubu odpadává. Piezoelektrické přístroje pracují při frekvenci 20-32 kHz. Při takto rychlém kmitání koncovky dochází k jejímu zahřívání (a také zahřívání zubu), proto je koncovka vždy chlazena vodou, aby nedošlo k přehřátí zubní dřeně a k jejímu následnému vážnému poškození nebo odumření. Bez řádného chlazení není možné ultrazvuk používat, protože hrozí vážné poškození zubu.

Ultrazvukový čistič zubů pro domácí použití

Co říká prodejce?

Ultrazvukový čistič odstraňuje zubní kámen, plak z mezizubních prostor, skvrny od kávy, cigaret a čaje, dokonce odstraňuje bakterie a zamezuje růstu mikrobiálních organismů a zuby bělí.
Přístroj pracuje s 36 000 vibracemi za sekundu, což odpovídá frekvenci 36 kHz. Použití je bezpečné, protože funguje pouze na zubu, při kontaktu s dásní se přístroj ihned vypne.

Jak přístroj dle výrobce používat?

Nemířit hrotem k dásním, už vůbec ne pod úroveň dásně, setrvat na jednom zubu maximálně 5 sekund. Přístroj se nedoporučuje používat pro osoby mladší 18 let, na citlivé krčky a pro osoby s parodontózou. Dále se vyvarujte čištění protéz, výplní a korunek. Přístroj můžete používat maximálně 2x za měsíc.

Názor dentální hygienistky

Ultrazvukový čistič dle recenzí a dostupných videorecenzí opravdu odstraňuje zubní kámen a skvrny, avšak také to to trvá věčnost a výsledek není, dle mého názoru, ani trochu uspokojivý.
Co se týká bělení zubů a zamezení růstu bakterií, tam bezesporu nefunguje vůbec. K bělení zubů je třeba peroxidu vodíku (případně karbamid peroxidu) a k zamezení růstu bakterií stačí správná technika čištění. 

Jestliže přístroj pracuje s frekvencí 36 kHz, musí se koncovka zákonitě zahřívat. U toho přístroje není žádné chlazení vodou, což považuji za nejvíce nebezpečné. Jak zmiňuji výše, pokud se zahřívá koncovka, zahřívá se i zub a může tak dojít k přehřátí zubní dřeně a k jejímu následnému odumření. Proto na profesionální dentální hygieně máte při ošetření ultrazvukem v ústech savku a “plnou pusu vody”.

A co ještě stojí za zmínku? Ve všech videích od prodejce můžeme vidět, jak figuranti přikládají koncovku k zubu přímo špičkou. Použití ultrazvuku má určitá pravidla, aby se zub nepoškodil. Mimo jiné také to, jak koncovku k zubům přikládat. Pokud se koncovka přikládá špičkou, hrozí poškození skloviny. 

Pár slov na závěr

Aby bylo ošetření kvalitní, musí se po odstranění zubního kamene zub zaleštit. Jednoduše proto, aby byl povrch zubu hladký. Pokud zub není hladký, vede to k opětovnému usazování pigmentací a velmi rychle se vám v daném místě zubní kámen opakovaně vytvoří. 

Někteří mohou namítnout, že se dentální hygienistky bojí, že přijdou o práci. Chápu, že vidina ušetření peněz za ošetření na profesionální dentální hygieně je lákavá, ale stojí to za to? Nezapomínejte na to, že dentální hygienistka neodstraňuje jen viditelný zubní kámen, ale čistí i pod dásní. Také vás motivuje a instruuje, jak si máte zuby správně čistit. A pokud si zuby čistíte správně, zubní kámen se vám tvořit nebude. 

Jestliže vám cena za ošetření na dentální hygieně připadá vysoká, přečtěte si článek. V článku je podrobně popsáno, jak lze příspěvek na ošetření čerpat.

A pokud se i po přečtení tohoto článku rozhodnete, že bude přístroj používat… Používejte ho, prosím, jen a pouze na sobě. Neubližujte svým domácím mazlíčkům a už vůbec ne vlastním dětem!