PROČ JEN KARTÁČEK NESTAČÍ? Aneb nezapomínejte na mezizubní prostory.

Mezizubní kartáčky
03 Říj 2022

PROČ JEN KARTÁČEK NESTAČÍ? Aneb nezapomínejte na mezizubní prostory.

Tento příspěvek bude věnován mezizubním kartáčkům, které by měly neodmyslitelně patřit ke každodenní péči o dutinu ústní.

Proč mezizubní kartáček používat?

Zubní plak se usazuje na zubech ze všech stran, tedy i v místech, kde se zuby navzájem dotýkají, a do těchto míst se běžnými kartáčky jednoduše nedostaneme.

Pokud bude zubní plak v mezizubních prostorech zůstávat, může to vést ke vzniku mezizubních kazů nebo zánětu dásně, který v případě neléčení vede k parodontóze. Proto se nevyplácí podceňovat prevenci.

Jak mezizubní kartáček používat?

Mezizubní kartáčky by se měly používat 1x denně, většinou je zařazujeme do večerního čištění zubů. Kartáček zavádíme mezi zuby u dásně a řídíme se pravidlem “zavést a vytáhnout”. 

Jak zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku?

Kartáček by nikdy neměl být příliš velký, protože by mohl dásně zbytečně traumatizovat. Pokud je však kartáček naopak příliš malý, neodstraní veškerý zubní plak.

S výběrem správné velikosti a typu kartáčku vám nejlépe poradí dentální hygienistka. Může se také stát, že se do některých mezizubních prostorů nevejdete vůbec. V takovém případě pak volíme dentální nit.

Jak často mezizubní kartáček měnit?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Obecně platí, že menší velikosti se ničí rychleji, než ty větší. Jakmile zpozorujete, že jsou vlákna kartáčku ohlá nebo roztřepená, je na čase kartáček vyměnit. 

Jaké jsou druhy mezizubních kartáčků?

Existuje celá řada značek i tvarů mezizubních kartáčků. Můžeme se setkat s kartáčky s krátkou rukojetí, se kterými se nejlépe čistí u předních zubů. Naopak kartáčky s dlouhou rukojetí využíváme většinou do zadních úseků chrupu, tedy ke stoličkám.

Můžeme se také setkat s kartáčky, které mají měkčí vlákna, označují se jako řada “soft”. Tyto kartáčky využijete, pokud máte dásně citlivější.

Některé kartáčky mají středový drátek pokrytý plastem, tento druh kartáčků se doporučuje používat především kolem implantátů.    

POZOR!

Pokud s mezizubními kartáčky teprve začínáte, může se zpočátku objevit krvácení dásní při čištění. Jedná se však jen o známku toho, že máte zánět dásně. Jakmile začnete mezizubní prostory čistit pravidelně, zánět dásně se zahojí většinou do dvou týdnů. 

Pozor také na barvy mezizubních kartáčků. Protože červený mezizubní kartáček od jedné značky nemusí odpovídat červenému kartáčku od značky druhé.