Jsou elektrické zubní kartáčky lepší než klasické?

Elektrický zubní kartáček
31 Říj 2022

Jsou elektrické zubní kartáčky lepší než klasické?

Otázka, kterou v ordinací slýchám velmi často. Odpověď není jednoznačná. Nezáleží na tom, čím si čistíte zuby. Důležité je zuby dobře vyčistit. Ke zdravému úsměvu vám nepomůžeme ani ten nejdražší elektrický zubní kartáček, pokud neovládáte správnou techniku čištění zubů. 

elektrické zubní kartáčky

Historie elektrických zubních kartáčků

Původně byly elektrické kartáčky navrženy pro osoby se sníženou hybností, aby jim usnadnily čištění.

Úplně první elektrický zubní kartáček byl vyroben ve Švýcarsku v roce 1954. Tento elektrický kartáček byl obdobou dnešního sonického kartáčku – hlavice vytvářela kmitavý pohyb. Tento kartáček dokázal vyvinout 3 600 čistících pohybů za minutu. Dnešní sonické kartáčky dokážou vytvořit až 62 000 pohybů za minutu. Tento kartáček se bohužel s velkým ohlasem nesetkal. Při používání musel být připojen do zásuvky, což v kombinaci s vodou při čištění zubů, nebylo moc bezpečné.

První bateriový kartáček se na trhu objevil v roce 1961 General Electric. V tomto elektrickém kartáčku byl použit typ baterie NiCad, který nedisponoval vysokou životností a kapacitou baterie.

 

Současná nabídka elektrických zubních kartáčků

Elektrické kartáčky můžeme rozdělit na dvě skupiny. Patří sem sonické kartáčky a oscilačně-rotační kartáčky. Obě varianty elektrických kartáčků fungují díky integrované baterii. Rozdílné jsou pouze technológie pohybu štětinek kartáčku.

Sonické zubní kartáčky

Sonický zubní kartáčekTyto kartáčky pracují na základě sonické technologie, která funguje na principu vysokofrekvenčního stírání, kdy kartáčková hlavice stírá zubní plak. Frekvenci kmitání hlavice lze měnit dle vybraného programu čištění. Vyšší řady sonických kartáčků disponují také senzorem tlaku, díky němu jsou vaše zuby čištěny šetrněji a efektivněji. Na sonický zubní kartáček si musíte zvyknout. První dny čištění vás bude z důvodu vysokofrekvenčních vibrací lechtat patro. Tento pocit ale po pár dnech odezní. Nejvýznamnější výrobci sonických zubních kartáčků na českém trhu jsou bezpochyby Philips a Curaprox.

 

Oscilačně-rotační zubní kartáčky

Rotační zubní kartáčekOscilačně – rotační zubní kartáčky provádějí půl rotační pohyby, tzn. o 90 stupňů tam a zpět. Hlavice rotačních a oscilačních kartáčků mají kruhový tvar. Disponují také senzorem tlaku a několika režimy čištění.

V posledním roce je novinkou na trhu oscilačně-rotační zubní kartáček s mikrovibracemi

U této technologie rotačních kartáčků je na trhu jednička Oral-B.

 

Závěr a doporučení

Nezáleží na tom, jestli čistíte klasickým kartáčkem, sonickým nebo oscilačně-rotačním, záleží pouze a jedině na technice a dostatečném čase čištění. Pokud máte pocit, že máte nedostatky v technice čištění, nebo si nevíte rady s výběrem správného kartáčku, zeptejte se své dentální hygienistky nebo zubního lékaře.

 

Máte více otázek ohledně výběru elektrických zubních kartáčků? Můžete je probrat na svém termínu dentální hygieny.

Vstupní vyšetření