Jak na zánět dásní a parodontózu

Parodontida MkDent
20 Lis 2022

Jak na zánět dásní a parodontózu

Jak vzniká zánět dásní?

Zánět dásní (odborně gingivitida) vzniká nedokonalou hygienou dutiny ústní. V případě, že se nedostatečně věnujete čištění zubů, bakterie  ze zubního plaku se v ústech začnou množit. Přemnožené bakterie produkují toxiny a kyseliny. Toxiny dásně dráždí a tělo se proti bakteriím začíná bránit. Obrana spočívá v tom, že do postiženého místa tělo pumpuje velké množství obranných krvinek a vzniká tak zánět. Zánět se projevuje otokem, zčervenáním, zvýšeným krvácením a citlivostí daného místa. 

 

Léčba zánětu dásní 

Jestliže se vám při čištění zubů objeví krev, měli byste zpozornět. Protože zánět dásní vzniká nedostatečným odstraňováním zubního plaku, k jeho vyléčení budete muset upravit návyky ústní hygieny. 

Základem je správná volba zubního kartáčku a správná technika čištění. Jak již všichni dobře víme, klasický kartáček k čištění zubů nestačí. Zubní povlak mimo jiné ulpívá i v mezizubních prostorech, protože je nutné používat i mezizubní kartáčky nebo zubní nit. Pokud si s výběrem pomůcek lámete hlavu, poraďte se se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. 

Jakmile upravíte všechny návyky čištění, zánět dásní se vyléčí během dvou týdnů. Neznamená to však, že po vyléčení zánětu můžete opět v čištění polevit. Pokud tak učiníte, zánět se opakovaně vytvoří.

 

Neléčený zánět dásní = parodontóza

Parodontóza (odborně parodontitida) je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu. Jestliže se zánět dásní dlouhodobě neřeší, zánět postupuje hlouběji, ke kořenům zubů. 

Prvním příznakem bývá krvácení dásní, které reagují na přítomnost zubního plaku a zubního kamene. Dalším příznakem je tvorba parodontálních kapes, ústup dásní a  odhalování zubních krčků. Protože organismus na infekci reaguje tvorbou destruktivních látek, které mají za následek rozklad zubního lůžka a kosti, v pokročilejším stádiu mohou zuby měnit své místo, začínají se viklat a ve finálním stádiu dokonce vypadávat.

Zánět dásní - parodont

Stabilizujte parodontitidu

V MK Dent se ve spolupráci s klientem, u kterého probíhá parodontitida, můžeme pokusit o stabilizaci stavu a zastavení parodontitidy. Na dentální hygieně odstraníme patogeny z parodontálních kapes. Naším cílem je zastavit onemocnění, aby nedocházelo k zhoršení stavu. Klient je vždy obeznámen o tom, že parodontitida je onemocnění, které nedokážeme vyléčit, protože kost, která nám zuby drží, již nedokáže zregenerovat. Včasným zásahem, ale můžeme toto onemocnění zastavit, tak aby nedocházelo ke zhoršení stavu.

Pokud klient následně dodržuje všechna doporučení, používá pravidelně všechny doporučené pomůcky, je na dobré cestě, aby si zuby zachoval co nejdéle. 

 

Hloubkové čištění

K tomu, aby byla léčba parodontitidy úspěšná, je potřeba aby Vám dentální hygienistka odstranila všechny patogeny z parodontálních kapes. Jedná se především o odstranění zubního kamene a plaku, který se nachází hluboko pod dásní. K tomuto ošetření používáme v ordinaci MK Dent ruční nástroje značky LM-Dental Instruments a ultrazvukovou koncovku EMS speciálně navrženou pro čištění pod dásní.

Po očištění všech nežádoucích nánosů, je potřeba parodontální kapsu vypláchnout antimikrobiálním roztokem. 

Tato terapie je velmi časově náročná a dle stavu může být rozdělena do několika po sobě následujících návštěvách. 

Co vás čeká a nemine?

Po hloubkovém čištění se tkáně hojí přibližně 3 měsíce. V průběhu hojení  je nutné, aby klient dodržoval precizní hygienu dutiny ústní a používal doporučené pomůcky k čištění. Pokud klient dodrží všechny doporučení, je na nejlepší cestě k úspěšné léčbě parodontitidy. Dle doporučení dentální hygienistky probíhá kontrolní dentální hygiena v intervalu 3 až 6 měsíců.